piątek, 19 września 2014

Pleśniak

Pleśniak to połączenie jasnego i ciemnego ciasta przełożonego aromatycznymi śliwkami. Lubię w nim te wyłaniające się za każdym kęsem różnej wielkości kawałki ciasta, pychunia :)


 Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 kostka margaryny
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 kg śliwek lub słoik powideł śliwkowych

Przygotowanie:
Ze śliwek usuwamy pestki, na dno naczynia nalewamy wody, wrzucamy śliwki i dusimy. Ja miałam śliwki słodkie więc w ogóle nie dodawałam cukru.
Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy margarynę i siekamy składniki. Następnie dodajemy żółtka oraz cukier i całość zagniatamy. Ciasto dzielimy na 3 części. Pierwszą część rozwałkowujemy i wylepiamy nią blachę o wymiarach 25 cm x 35 cm posmarowaną tłuszczem i wyłożoną papierem do pieczenia. Na ciasto kładziemy przygotowane śliwki lub powidło śliwkowe. Drugą część ciasta zagniatamy z dwoma łyżkami kakao, rwiemy je na małe kawałki i kładziemy na śliwki. Białka, które pozostały z ciasta ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru. Pianę wykładamy na ciemne ciasto a na wierzch pozostałą trzecią część ciasta, oczywiście tak jak wcześniej ciasto rwiemy na małe kawałki. Pieczemy w 180 C przez około 50 minut.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz